Žuchnul do kanálu...

Jediný McDonald ve městě

Jak už to tak bývá, všechny informace o nějakém místě získáváme apriori z filmů, knih a divadelních her. No dobrá, někdy dokonce i ze zeměpisu střední školy. O Benátkách tak třeba můžeme vědět, že je tam kanál La Grande, na který si musíme dávat pozor, že tam bývali nějací kupci (přesněji alespoň jeden) a, pokud se zrovna správně jmenujete, tak vám možná utkvělo, že je tam někde náměstí svatého Marka. Vybaven právě touto znalostí jsem se tedy směle vydal do Benátek…

První, na co narazíte, když vystoupíte z autobusu na náměstí Roma, je most, který je na první pohled bezbariérový, na druhý pohled je ovšem tvořen malými schody, na kterých turisté zápasí s kufry na kolečkách a na kterých se zcela jistě přerazíte. Pro kolečka prostě Benátky nejsou stavěné a to platí samozřejmě i pro auta. Žádná tam nejsou.

Místo cest a aut mají totiž v Benátkách kanály a lodě. Autobusy, taxíky, popeláře, policii, sanitky i hasiče tady mají na lodích. Lodním autobusům se tady říká Vaporetto, tak ať jim neříkáme vodní autobusy…

V Benátkách se rozhodně nemusíte bát toho, že byste zabloudili. Bloudit teda budete určitě a navíc při tom začnete mít silné pochybnosti o platnosti Eukleidovské geometrie i  Eulerovy teorie grafů (“ten most jste přešli jednou, takže přece nemůžete být znovu na této straně kanálu?!”). Co je však kouzelné je to, že nakonec se objevíte přesně na tom místě, kde jste chtěli být, aniž víte jak, a tuto cestu nikdy nezopakujete dvakrát stejně, takže vás čeká nekonečné objevování malebných uliček, mostů a kanálů.

Všechny ty věci, o kterých jsem měl tušení, že tam jsou, tam opravdu jsou. La Grande je opravdu kanál, ve kterém by se dalo utopit a náměstí svatého Marka je plné turistů, holubů a v noci prý i potkanů.

O všech těch dalších památkách a nádherných obrazech slavných malířů, které můžete vidět v muzeích a kostelech, se jistě dočtete i jinde, ale jistě vás už teď hlavně zajímá, co jsem měl dobrého k jídlu.

Tak tedy: Italská zmrzlina je velice lahodná, stejně jako Pizza v opravdové italské restauraci…

Místní McDonalds, jediný ve městě, jsem bohužel neměl příležitost vyzkoušet. Tak snad příště. Ciao!

Written on November 13, 2009